Merhaba!
İstanbul Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun oldum. Üniversite hayatım boyunca özel klinikler ve devlet hastanelerinde zorunlu stajlarım harici,  gönüllü stajlar yaparak mesleki bilgi ve birikimime katkıda bulundum. Tabiri caiz ise okumadığım yoğun bakım beslenme dosyası, klinik enteral parenteral beslenme dosyası , ayaktan hasta takibi kalmadı diyebilirim sanırım.
 
Diyet Lifi ve Beslenme Üzerine Etkisi’ adlı lisans bitirme tezimle diyet lifinin etkisini araştırarak ve beslenme üzerinde anlamlandırarak ilk akademik yayınımı yazmış oldum. Yurt içi ve Yurt dışı yayınlarım vardır. İyi derecede İngilizce konuşup yüzlerce hasta takibi yaptım ve devam etmekteyim.
 
Mezuniyetimin ardından hemen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi – Mikrobiyoloji Master’ına onur öğrencisi olarak kabul edildim. Fakat beslenme ve diyetetik alanında uzmanlaşmak istediğimden kaydımı askıya alarak ve yine aynı yıl İstanbul Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalında master eğitimime başladım.
 
Master eğitimim sürerken aynı zamanda Türkiye’nin önemli hastanelerinde sorumlu/ yönetici diyetisyen olarak rol aldım.  Hastalıklarda tıbbi beslenme tedavisinin yanı sıra;  gebe beslenmesi , metabolik ve bariatrik cerrahide beslenme, sporcu beslenmesi , yurt içi- yurt dışı hasta takipleri ile mesleğimi pekiştirdim. ‘ Ortadoğu körfez ülkelerinden gelen 30-55 yaş arası bireylerde BKİ ile insülin direnci, kan lipidleri ve glikoz toleransının ilişkisi’ isimli bilimsel yayınım ile master eğitimimi tamamladım.
 
Bugüne kadar birçok beslenme ve diyetetik konferans ve seminerlerinde konuşmacı olarak yer aldım. Ardından yurt içi ve yurt dışı kongrelerde yeme davranış değişikliği, BKİ ile glikoz  toleransı gibi konularda poster sunumları yaparak ülkemizi temsil ettim.
 
Hastane ve klinik takibine eşzamanlı olarak özel bir üniversitede beslenme ve diyetetik bölümü öğrencilerine mesleki dersler vererek öğretim görevlisi pozisyonunda da mesleğime devam ediyorum.
 
Diyeti bir yaşam biçimi haline getirerek danışanlarımı hayatları boyunca sağlıklı yaşama adapte ederek; Sağlık doğru beslenerek başlar mottosu ile ve diyetin sürdürülebilir olmasını sağlamayı hedefliyorum.
 
Sizin yapmanız gereken sadece “ başlamak istiyorum” demek. Sonrasında bu yolda birlikte yürüyeceğiz.
 
Sevgilerimle,
 
Nida Çeliksoydan ACAR
Uzman Diyetisyen