Sabah Kahvaltısında Beslenme

Metabolizmanızı hızlandırmak doğru bir kahvaltı ile güne başlamanızı gerektirir. Gece uyku sürecinde yavaşlayan metabolizma için sabah kahvaltısı atlanmaması gereken en önemli öğündür. Sağlıklı ve düzenli beslenmenin ilk şartı düzenli öğün ve besinleri almaktır. Metabolizmanızın günün erken saatlerinde hızlanması gün boyu sizi enerjik tutacaktır.

Kahvaltınızda mutlaka protein içerikli besinler tüketmelisiniz. Protein içeren besinler tok tutma özelliklerinin yanında karbonhidratlar ile birlikte tüketildiğinde kan şekerini dengeleme özelliğine sahiptirler. Sabah kahvaltısı yüksek lif içeren karbonhidratlarla dengelenmelidir. Tam tahıl içeriği yüksek olan sebze ve meyveler de mutlaka tercih edilmelidir.

Kahvaltınızda mutlaka şu besin gruplarını tüketmelisiniz;

  • Yumurta
  • Süt ve süt ürünleri
  • Yeşillik
  • Kuru meyveler
  • Karbonhidratlar
  • Badem, fındık, cevizSabah kahvaltısı çalışan ve vakit bulamayan bireyler için pratik ama besleyici şekilde de yapılabilir. Haftanın en az 2 günü Pazar kahvaltısı olarak adlandırdığımız şekilde yapılması metabolizma için önemli rol oynamaktadır. Bunların yanında kuru meyveli yulaf ezmesi kurtarıcı olabilmektedir. Hem tok tutması hem de içerdiği lif sayesinde besleyiciliğinin yanında sağlıklı bir öneri de olacaktır.

Kahvaltı yaparken yapılan hatalar;

  • Uyandıktan bir buçuk saat içinde kahvaltı yapmamak
  • Protein içeren besinlere yer vermemek
  • Lif içermeyen besinler tüketmek
  • Sağlıksız atıştırmalıklar ile geçiştirmek
  • Yağ içermeyen (sıfır yağ) kahvaltılar yapmak doğru sanılan yanlışlardır.
  • Şeker içeriği yüksek olan meyveler tüketmek.

Tüm öğün saatlerinin düzenli olması sağlıklı bir birey olma yolunda bizim en büyük hedefimiz olmalıdır. Sabah kahvaltısı çocukluk dönemde kazandırılması gereken bir öğün alışkanlığı olmalıdır. Kilo verme döneminde de kahvaltının önemli bir yeri vardır. Metabolizmanın hızlanması kilo verme döneminde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanın yanı sıra hedeflenen kiloya da ulaşmanızda oldukça yardımcı olacaktır.

Kilo verme sürecinde internet üzerinden kolayca ulaşılabilen hazır diyet menülerini lütfen bir beslenme uzmanına danışmadan uygulamayın. Her bireyin diyet programı kendine özel olmalıdır. Beslenme programınızı size en uygun şekilde organize edecek olan beslenme uzmanınız bu konuda alternatif menü önerileri ile de size destek olacaktır.

Her sabah haşlanmış yumurtadan bıktıysanız haklısınız. Onun yerine bazı günler serinletici yoğurt ve meyve, müsli ve süt, yulaf ve süt gibi değişik kahvaltı seçenekleri ile kahvaltınızı renklendirebilirsiniz. Bu tariflerde sevdiğiniz meyvelerin kuru hallerini de (aşırıya kaçmamak şartı ile) kullanabilirsiniz.

Bizimle en az bir kez diyet sürecine girmiş olan herkes bilir. Kahvaltı salatası tarifimiz yaz aylarında vazgeçilmez diyet kahvaltımızdır. Tarifler kısmından salatamızın tarifine bakabilirsiniz. Size özel olan bu yolculuğunuzda mutlaka size sizin kadar özel bir beslenme önerileri olmalıdır.